Turcja leży na dawnych terenach Imperium Osmańskiego, które w wyniku I wojny światowej i rozbiorów, legło w gruzach. W wyniku licznych wojen, tereny i ustrój polityczny Turcji ulegały wielu zmianom. Od 1923 roku Turcja jest republiką, a od 1952 roku członkiem NATO.
Republika Turcji graniczy z ośmioma państwami, a jej położenie (częściowo w Azji i w Europie, nad Morzem Czarnym, Egejskim, Śródziemnym i Marmara) sprawia, że stała się ona jednym z ważniejszych ośrodków turystycznych na świecie.

Najważniejsze wydarzenia historyczne.

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, Turcja przechodziła w ciągu wieków wiele zmian. Jej obecny wygląd jest uwarunkowany wydarzeniami, które wielu państwom europejskim nie do końca się podobały. Trzeba chociażby tutaj wspomnieć o 1916 roku, kiedy to Turcy wspólnie z plemionami kurdyjskimi, wymordowali Ormian, zamieszkujących Armenię Zachodnią. Przeskakując do czasów współczesnych, Turcja wciąż pozostaje w konflikcie z Cyprem i to jest jeden z powodów, na które powołuje się Unia Europejska, odmawiając przyjęcia Turcji do wspólnoty. Wszystkie wydarzenia historyczne i polityczne wpłynęły na rozwój tego państwa, które mimo wielu kryzysów, obecnie należy do czołówki państw rozwijających się w skali światowej.

Turcja – położenie i klimat.

Atrakcyjne położenie na dwóch kontynentach, a także dostęp do czterech mórz sprawia, że jest to kraj bardzo atrakcyjny pod względem turystycznym. Klimat jest bardzo zróżnicowany, na przykład w rejonach wyżyn występuje suchy- podzwrotnikowy. W lecie temperatura dochodzi tam nawet do 33′ C, a zimą spada poniżej 10′ C. Natomiast w rejonach nadmorskich, panuje klimat śródziemnomorski, który szczególnie przypada do gustu turystom. Latasą bardzo ciepłe, jednak dziękibryzie morskiej, nie odczuwa się wysokich temperatur. Zimy są tam łagodne i śmiało można polecać ten okres na wczasy. Choć kąpiele morskie nie będą możliwe, to jednak jest to idealny czas na zwiedzanie, a możemy zapewnić, że w Turcji miejsc do zwiedzania nie zabraknie nikomu.